A kÃnai stÃlus 2005-10-02 11:31:17
|
A kÃnai stÃlus alapvetÅ‘ meghatározója a bambusznád. A sokoldalúan felhasználható - szerkezetépÃtés, fonatok, bútorok, paravánok - erÅ‘s és ellenálló bambuszból, a kÃnai iparosok kezében számtalan szép forma született és születik ma is.
A kÃnai bútorok és képzÅ‘művészeti termékeket már a 18. században megtalálhatóak voltak Európa szerte. Hollandiában és Angliában már a 17. században nagy népszerűségnek örvendtek.
A főúri és polgári otthonokban egyaránt megjelentek a kÃnai művészeti remekek. A stÃlus kedvelÅ‘i komoly gyűjteményt halmoztak fel otthonukban ezekbÅ‘l a különleges szépségű, egzotikum számba menÅ‘ bútorokból és dÃsztárgyakból.
Az európai népszerűség talán annak is köszönhetÅ‘, hogy KÃnában minden olyan bútordarab megtalálható, amely Európában az alapvetÅ‘ szükségletekhez elengedhetetlen. A kÃnaiak, más ázsiai népekkel ellentétben széken ülve étkeznek, padokon heverészve pihennek, ágyban alszanak. A kÃnai bútorművesség legfontosabb darabjai szinte ki is merülnek a székekben, padokban, asztalkákban, fekvÅ‘helyekben.
| ÉtkezÅ‘ a mai KÃnában bambusz székekkel és kiegészÃtÅ‘kkel |
KÃnában a bútorművészet a 16-17. században, a Ming dinasztia idejében élte fénykorát. Minden használati tárgy kidolgozására igen nagy hangsúlyt fektettek az iparosok, de olyan nagyszabású iparággá a bútorgyártásuk, mint Európában, sosem fejlÅ‘dött.
A kÃnaiak legfontosabb bútora a fekvÅ‘hely, kÃnai nevén a kan, mely három oldalán támlával körülvett pamlagszerű bútordarab, fekvÅ‘felületén gyékény fonattal. Léteznek teljesen zárt változatai is, melyek oldala rácsszerű mintázattal áttört.
ÃœlÅ‘bútoraik - ülÅ‘kék, támlásszékek, összecsukható székek, karosszékek - merev, egyenes vonalúak. A derékszögű felépÃtésmód a bambusz tulajdonságaira vezethetÅ‘ vissza, a bambusz nem hajlÃtható. A kÃnaiak a bambusz mellett tömör nehéz fákból - rózsafa, teafa, ében - is készÃtenek bútorokat.
| Modern étkezÅ‘ tipikus kÃnai asztalformával |
Karosszékeik ülÅ‘felülete jóval nagyobb a nálunk megszokott méreteknél, Ãgy az egyenes vonalvezetés ellenére viszonylag kényelmesen ülhetünk bennük.
Asztalaik formája hasonló az ülÅ‘kékéhez, de mintázatuk jóval gazdagabb. Szekrényeik funkcionális tárgyak, a hangsúlyt a dÃszbútorokra - polcok, rekeszek - helyezik. A kÃnai asztal különleges formáját annak köszönheti, hogy európai társaival ellentétben asztallapjának nincs előállása, vagyis pereme nem lóg túl az asztallábakon.
A taburett-csoport elnevezésű kÃnai nemzeti bútort mindenki ismeri, ha máshonnan nem, a kÃnai akrobaták látványos elÅ‘adásaiból. Ez az egymás tetejére állÃtható, vagy egymásba tolható asztalka sorozat rendkÃvül sokféle funkció betöltésére alkalmas - tea asztalka, virágtartó.
| Tradicionális kÃnai nappali |
A kÃnai bútorok legszembetűnÅ‘bb jellemzÅ‘je a csodálatos kifinomultságú és minÅ‘ségű lakkozás, ezt a technikát már 2 500 évvel ezelÅ‘tt ismerték. Az európai gyűjtÅ‘k figyelmét, nem csoda, hogy magára vonta e páratlan szépségű, általában fekete alapú, arany dÃszÃtésű felület.
Ez a lakkozás speciális, hosszadalmas eljárással kerül a bútorokra. Több rétegű lakkozás és csiszolás eredménye. Készülnek olyan bútorok is, amelyek lakkrétegébe finom ornamentika belefaragásával még különlegesebb dÃszÃtést alakÃtanak ki. Ezek az úgynevezett faragott lakktechnikával készült bútorok.
A kÃnai dÃszbútorok jellemzÅ‘ dÃszÃtÅ‘technikája az intarzia, mely abban tér el a nálunk ismert változattól, hogy a betét rész kissé kiáll a bútor sÃkjából és lapos plasztikával dÃszÃtett. A faberakáson kÃvül féldrágaköveket, elefántcsontot, szarut, kagylót és békateknÅ‘t is alkalmaznak.
| Modern nappali KÃnában |
Az évszázadok folyamán a kÃnai bútorok formája az erÅ‘teljes tradicionális hatások és a zárt kulturális környezet következtében nemigen változott.
A mai felsÅ‘ körökbeli, tradicionális otthonok bútorain kivétel nélkül megtalálhatjuk a jellemzÅ‘ stÃlusjegyeket.
Meg kell hagyni, a kÃnai bútorok a mai napig lenyűgözik az európai embert. Látva ezeket a csodálatos műremekeket, ki az aki ne vágyna rá, hogy otthonába vigyen egy-egy csodaszép darabot.
| ÉtkezÅ‘ faragott kÃnai bútorokkal |
Egervári Katalin |