A konyháról - Hogyan tájoljuk és milyen alapterületi elrendezést válasszunk? 2005-09-21 12:36:20
|
Napjainkra már a konyhai munkafolyamat is átesett a szakértők tüzetes vizsgálatán, mely hatására a konyha megfelelő berendezése kialakult gyakorlattá vált és hozzájárul a hölgyek munkájának kényelmesebbé tételéhez.
A korszerűen felszerelt, jól megtervezett konyhában a munka leegyszerűsödik, ezzel a háziasszony sok energiát spórolhat. Az, hogy konyhánkat ellátjuk mosogatóval, hűtőszekrénnyel és tűzhellyel, önmagában még nem jelenti azt, hogy megoldottuk a feladatot.
ElsÅ‘ pillanatban azt mondanánk, hogy ahány alaprajz, annyi egymástól eltérÅ‘ megoldás lehetséges, pedig ha belegondolunk, minden konyhában azonos munkafolyamatok mennek végbe. Minden esetben ugyanazokat a berendezési tárgyakat használja a háziasszony és mindig a munkafolyamatoknak megfelelÅ‘ sorrendben. Márpedig, ha ez Ãgy van, akkor bármilyen konyha berendezése és felszerelése közelÃtÅ‘leg ugyanaz lehet, eltérések csak a kisebb, kevésbé jelentÅ‘s részletekben lehetnek.
Korábban szokványos ténynek számÃtott, hogy a hölgyek egy-egy étel elkészÃtésénél 50 - 100 m hosszú utat tettek meg a konyhában, mert nem fordÃtottak gondot a munkahelyek egymáshoz kapcsolódására. Ezt az utat nagymértékben meghosszabbÃtotta a konyha közepére állÃtott asztal, amit kerülgetni kellett a tűzhely, a vÃzvételi hely vagy éppen a konyhaszekrény elérése miatt.
A konyha gyakorlatilag egy munkahelynek tekinthetÅ‘, ahol a háziasszony végzi a munkáját. Köztudott tény, hogy a gyárakban, üzemekben is törekszenek a megfelelÅ‘, optimális munkakörülmények kialakÃtására, - ez alól éppen a mi konyhánk lenne kivétel?
Lényeges szempont az is, hogy a meleget árasztó konyhagépek a napsütötte, meleg vagy a hűvösebb, árnyékos helyiségrészre kerülnek. Ez az apróság nagymértékben növeli komfortérzetünket.
| A konyha helyes tájolása |
Az ábrán a konyha egyes munkahelyeinek megfelelÅ‘ tájolását láthatjuk. Ha nagyon pici a helyünk és csak fÅ‘zÅ‘fülkét tudunk elhelyezni - pl. hétvégi házban - érdemes az északi oldalon elhelyezni, mert ez az oldal kevés fényt kap, Ãgy nem veszünk el világos, napsütötte helyet a lakótérbÅ‘l.
Ahogy haladunk a keleti és déli irány felé, egyre több a benapozott rész, ez ideális hely az étkező, vagy az amerikai konyhás megoldások számára. Az amerikai konyha esetében a napos részek felé az étkező és a lakótér kerüljön, a helyiség kevésbé napos részeibe pedig a konyhának azon részei, ahol a tényleges munka zajlik.
A déli és a nyugati tájolású helyiségek nem az üzemi, hanem a lakó helyiségeknek számára kedvezőek.
A gyárakban, sok esetben, szalagrendszerben folyik a munka, ez képzi az alapját a konyhai munkafolyamatok gazdaságos kidolgozásának is.
Gondolhatnánk, hogy a legkézenfekvÅ‘bb a kör alakú konyha lenne, de ez komoly épÃtészeti akadályokba ütközik, hiszen a térkihasználás egyik legnehezebb feladata az Ãves tereknél hárul ránk. Gondoljuk csak meg, szinte minden bútorunk szögletes.
Ha már a négyszögletes terekről beszélünk, nézzük meg, mi újság a négyzetes alaprajzú konyhák esetén.
| Milyen legyen a konyha alaprajza? |
A mellékelt ábrán jól látható, hogy az ilyen térnek az átlós irányú átmérője, még a kör alaprajz eseténél is nagyobb, tehát a bejárt utunk nem rövidült. A sarkok nem igazán megfelelő kihasználhatóságot sugallnak, bár ma már szép és használható sarokelemekkel látnak el bennünket a gyártók. A sarkok és a viszonylag rövid oldalak miatt ez az alaprajzi változat nem játszik szerepet a gyakorlatban.
A régebbi gyakorlatnak megfelelÅ‘ konyha közepén elhelyezett munkaasztal a háziasszonyt folyamatos és felesleges gyaloglásra kényszerÃtette.
Téglalap elrendezés esetén az ajtó és az ablak általában a rövidebb oldalakra kerül, Ãgy jól használható úgynevezett kétsoros konyha berendezésére nyÃlik lehetÅ‘ségünk. A gyakorlatban ez az alaprajzi elrendezés bizonyult a legmegfelelÅ‘bbnek, mivel a szemközti, hosszanti falak közelebb kerültek egymáshoz, Ãgy szinte egyhelyben átfordulhatunk és átnyúlhatunk a túloldali pultra.
A konyhai berendezési tárgyak helyes és korszerű kialakÃtása nagy segÃtség számunkra, szerencsére nem a lakás tulajdonosnak kell foglalkoznunk ezzel, megoldják a gyártók neves szakemberei.
Ahhoz, hogy tudatosan tervezni tudjuk konyhánkat, első lépésként tanulmányozzuk a konyhában zajló folyamatokat.
| Konyhai munkafolyamatok |
Az első szakaszban előkészülünk a főzéshez. Végig gondoljuk, mi minden szükséges az ételhez, ha nincs otthon minden alapanyagból elegendő, elmegyünk bevásárolni.
Az üzletbÅ‘l hazaérkezve eltesszük a vásároltakat a kamrába, vagy a hűtÅ‘be. Bizonyos élelmiszereket már félkész állapotban, feldolgozva teszünk a hűtÅ‘szekrénybe. A fÅ‘zés folyamán fontos szerep jut a vÃznek, hiszen a hozzávalókat megmossuk, elÅ‘készÃtjük és csak ezután kerülnek a fazékba.
Miután elkészÃtettük az ételt vagy visszatesszük a hűtÅ‘be - kihűlt állapotban -, vagy tálaljuk a családnak az étkezÅ‘ben.
A tálalással még nem ér véget a konyhai feladatsor, hiszen a rengeteg mosatlan edényről is gondoskodni kell. Az utolsó munkafázisban a mosogatótál és a mosogatógép játszik főszerepet, majd az edények ismét a helyükre kerülnek.
Konyhánk megfelelő berendezése nem ördöngösség, csak a mindennapi tevékenységeinket kell alapul vennünk. Szánjunk időt megtervezésére, mert kényelmessé, praktikussá tehetjük egy kis odafigyeléssel. Azt hiszem néhány óra fáradozást megér a végeredmény.
Egervári Katalin Helykihasználás mini lakásokban, nyaralókban - Főzzünk kis helyen |