Helykihasználás mini lakásokban, nyaralókban - Főzzünk kis helyen 2005-09-21 11:50:21
|
Manapság nem kisméretű konyhákban szoktunk gondolkodni, mégis érdemes megemlÃteni a fÅ‘zÅ‘fülkét, hiszen sokszor kis helyen kell berendezkednünk a mindennapi életünkre.
A most következő néhány információnak hasznát vehetjük hétvégi házunkban, vagy éppen kis alapterületű otthonunkban.
Nyaralókban praktikus megoldás a főzőszekrény. Nagy előnye, hogy teljesen álcázható, szekrénybe zárva akár a nappali tartózkodásra szánt helyiségünkben is elhelyezhető.
A konyhaszekrénynek tartalmaznia kell mindazt a minimális berendezési tárgyat, mely a konyhai tevékenységünket szolgálja.
Egy jól méretezett fÅ‘zÅ‘szekrény alkalmas kis mennyiségű élelmiszer tárolására, nyersanyag elÅ‘készÃtésére és fÅ‘zés céljára. Itt kell elhelyeznünk a mosogatáshoz és vÃzvételhez szükséges dolgokat, valamint a fÅ‘zÅ‘ és étkezÅ‘ edényeinket. Mindezt úgy kell megoldanunk, hogy a szükségesnél nagyobb helyet ne vegyünk el a térbÅ‘l.
Csepptálcánk helyét megspórolhatjuk, ha közvetlenül mosogatónk fölé készÃtünk egy rácsos edényszárÃtó polcot. Ezek a modern beépÃthetÅ‘ edényszárÃtók a tányérok és bögrék tárolására is alkalmasak, nem kell a száradás után feltétlenül átrakodunk az edényeket.
Szekrényünket a jó helykihasználás érdekében célszerű a plafonig épÃteni. A fÅ‘zÅ‘fülke feletti rész beépÃtett szekrényként használható, a magasabb polcokra a ritkábban használatos dolgainkat helyezhetjük, a kézre állóbb polcokon a mindennapi használatra szánt edényeink kerüljenek.
HűtÅ‘gépünknek ebben az esetben célszerű máshol helyet keresnünk. Egyrészt a kicsi hely, másrészt a hűtÅ‘gépeknek szellÅ‘zést kell biztosÃtanunk, a szabadon álló készülékeket ne tegyük ajtó vagy redÅ‘ny mögé. Ha mégis van 60 cm helyünk a hűtÅ‘gép számára, válasszunk beépÃthetÅ‘ tÃpust.
Szekrényünket kiegészÃthetjük egy kisebb tároló résszel, melyben takarÃtó szereinket és eszközeinket helyezhetjük el. Minimális további bÅ‘vÃtéssel a szennyesünket és egyéb holminkat is elhelyezhetjük ebben a szekrénysorban. A takarÃtóeszközöket és a szennyest külön légterű szekrénybe kell elhelyezni!
| Redőnyös főzőszekrény |
Ne feledkezzünk meg a könnyű, gyors tiszÃthatóságról és a szellÅ‘zésrÅ‘l sem. Szekrényünk belsejét burkoljuk csempével, vagy választhatunk hátfalpaneles megoldást is. LehetÅ‘leg szabadba, vagy padlástérbe való szellÅ‘zést biztosÃtsunk. PáraelszÃvásunk lehet mesterséges vagy gravitációs.
A központi megvilágÃtást egészÃtsük ki a munkafülkében elhelyezett helyi világÃtással.
A jobb helykihasználás érdekében szekrényünket redőnyszerűen fel vagy oldalra tolható fa fém vagy műanyag ajtóval zárjuk.
FÅ‘zÅ‘szekrényünk a minimális funkcióknak eleget téve kb. 140-150 cm hosszúságú falfelületre van szükségünk, a takarÃtószekrényünkkel együttesen ez a méret 180-200 cm.
Szekrényünk Ãgy alkalmas 2, esetleg 3 személy konyhai szükségleteinek ellátására.
Külön felhÃvom a figyelmet, hogy ez a szekrény nem alkalmas gázüzemű tűzhely elhelyezésére. Villanyrezsó vagy két fÅ‘zÅ‘helyes kerámialapos tűzhely a megfelelÅ‘ biztonságtechnikai elÅ‘Ãrások figyelembevételével hasznos társunk lesz mini konyhánkban. BeépÃthetünk fÅ‘zÅ‘szekrényünkbe készen vásárolt minikonyha berendezést is, mely hűtÅ‘szekrényt is tartalmaz.
Valamivel nagyobb, kb. 3-4 m2 alapterületen fÅ‘zÅ‘fülkét rendezhetünk be. Fülkénk lehet mesterséges vagy más helységfényével közvetetten megvilágÃtott, pl. üvegtégla falú. Természetes megvilágÃtású terek ilyen célra kisméretű lakásokban ritkán adódnak, ha erre lehetÅ‘ségünk nyÃlik, feltétlenül a természetes megvilágÃtást válasszuk. A megfelelÅ‘ légcserérÅ‘l itt is gondoskodnunk kell a páralecsapódás elkerülése végett.
Nyaralónkban sem kell lemondanunk a főzés lehetőségéről, még ha kicsi az alapterülete, akkor sem. A gyártók gondolnak ezekre az igényekre is, érdeklődjenek a szakembereknél, a kis terekben is lehet jó megoldást találni.
Quaterno Lakberendezési Stúdió A konyháról - Hogyan tájoljuk és milyen alapterületi elrendezést válasszunk? |